Czy automatyzacja pracy ma wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatni okres czasu to naprawdę dobra sytuacja na rynkach pracy – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia osiągnął najmniejszy poziom od 1991 roku. Pod koniec 2016 roku wyniosło około ośmiu procent, a jakieś spadki zanotowano w prawie wszystkich województwach. Tego typu sytuacja dla pracodawców będzie oznaczała, że będą oni mieli pewne problemy z zatrudnieniem odpowiednich ludzi.

Z pewnością taka sytuacja ma miejsce w technologicznych branżach, w nich już od paru lat pracujący tam ludzie mają świadomość tego, że to oni dyktują warunki. Jednak taka sytuacja ma miejsce w ostatnim czasie w coraz to nowych branżach, także w obszarach, w których jeszcze do niedawna z pracą było bardzo różnie.

Tego typu sytuacja będzie bardzo korzystna nie tylko dla zatrudnianych pracowników, ale także dla naszej gospodarki, którą będzie napędzał wzrost wypłat. Dodatkowo coraz większą rolę ogrywają dodatkowe benefity, jakimi motywuje się pracowników. Zaliczają się do nich między innymi sportowe karty, opiekę zdrowotną czy też ubezpieczeniowe pakiety dla pracownika i jego rodziny.

Co interesujące, w naszym kraju trendy są całkowicie inne, niż na całym świecie, gdzie jest obserwowany regularny wzrost wysokości bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że w 2017 roku ogólna ilość ludzi pozostających bez pracy osiągnąć nawet poziom blisko 200 milionów. Najważniejszą przyczyną takich problemów jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Wbrew opiniom wielu osób, technologiczny postęp i automatyzacja pracy nie mają dużego wpływu na poziom bezrobocia. Hasła tego typu słyszy się często od dziewiętnastego wieku, a cały czas pomimo stosowania ogromnej ilości najróżniejszych urządzeń pracowników nic nie zastąpi. Faktem jest natomiast to, że nowoczesne rozwiązania technologiczne mogą spowodować znikanie niektórych zawodów i tworzenie się zupełnie nowych.

Ich liczba w ostatnich latach rośnie bardzo szybko, albo w bezpośredni sposób one korzystają z nowoczesnych technologii, albo będą zapewniać jej odpowiednią obsługę. Z takich też powodów widoczna jest coraz bardziej decentralizacja zatrudnienia i większa elastyczność pracowników, którzy chcąc mieć atrakcyjne zatrudnienie muszą inwestować we własny rozwój i nie bać się zmian.