Nieobecność pracowników z powodu chorób stanowi ogromny problem zarówno dla samych pracodawców, jak również naszego ZUSU. Przebywając na zwolnieniu lekarskim taka osoba nie może wykonywać swoich obowiązków zawodowych, ale należy mu się również za ten czas wynagrodzenie w odpowiedniej wysokości. Do pewnej ilości dni będzie je wypłacał firma, a później taki obowiązek powinien przejść do ZUSU.
W chronieniu przed chorobami pracowniczymi ogromne znaczenie ma prewencja, z tego też powodu w takie działania angażuje się też często Państwowa Inspekcja Pracy. Jednym z obszarów, w których zaczęto tego typu działania, jest przeciwdziałanie negatywnym niepożądanym skutkom stresu związanego z pracą pośród {pracowników oraz pracodawców|pracodawców oraz pracowników|pracodawców i pracowników|pracowników i pracodawców. W z związku z tym przygotowane zostały specjalistyczne kursy i warsztaty związane z ta tematyką.
Właściciele firm w zakresie tego projektu skorzystać mogą dodatkowo z licznych narzędzi, jakie pozwolą skontrolować zakres ryzyka w prowadzonych przez nich firmach. Dzięki takiej analizie będzie można podjąć skuteczne działania naprawcze, a oprócz tego zacząć wdrażać środki profilaktyczne zapobiegające występowaniu stresu związanego z pracą.
Jak można zobaczyć po statystykach, czynnik ten to jeden z bardzo często występujących powodów nieobecności pracowników. Szacuje się, że ponad połowa zwolnień lekarskich jest skutkiem postępujących kłopotów z nieradzeniem sobie ze zbyt dużą presją w miejscu pracy. Tylko problemy z układem mięśniowo-szkieletowym częściej bywają zgłaszane wśród problemów z pracą zawodową.
Długotrwały stres może się bardzo negatywnie odbić na najrówniejszych płaszczyznach życia, nie tylko w sferze zawodowej, ale również i osobistej. Może spowodować powiększające się problemy ze zdrowiem psychicznym i fizycznym, a pozostawiony bez leczenia stać się może powodem poważniejszych chorób. Zbyt długie narażanie na duży stres może się nawet zakończyć ciężką depresją albo nerwicą.
Pracownicy niejednokrotnie nie są nawet świadomi, ile niepożądanych skutków będzie dla nich niosło życie w ciągłym stresie. Efekty takiej sytuacji odbywają się również na funkcjonowaniu firmy, ponieważ znacznie się zmniejsza motywacja i produktywność, a rośnie liczba zwolnień chorobowych oraz wypadków.